امروز : چهارشنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۶
زکات/ شیخ ابراهیم محمدی امام جمعه اهل سنت عسلویه
ارسال شده در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۱۳

زکات
زکات یکی از ارکان اسلام است که شخص توانگر بدون پرداخت زکات اسلامش کامل نمیشود، رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «بنی الإسلام على خمس : شهاده أن لا إله إلا الله ، وأن محمدا رسول الله ، وإقام الصلاه ، وإیتاء الزکاه ، وحج البیت ، وصوم رمضان»
اسلام بر پنج اصل بنا نهاده شده است، شهادت دادن به اینکه معبودی بحق جزالله نیست و اینکه محمد صلی الله علیه وسلم، پیامبر و فرستاده خداست و نماز گزاردن و دادن زکات و روزه گرفتن ماه رمضان و رفتن به سوی خانه خدا برای ادای حج و چنانچه کسی وجوب زکات را انکار نماید کافر و مرتد شناخته می شود، و همچنین اگر فردی در پرداخت آن بخل ورزد ویا بطور کامل پرداخت ننماید مستحق عذاب خداوند خواهد شد. زکات از پایه های اساسی نظام مالی و اقتصاد اسلامی و بمنزله ستون فقرات اقتصاد اسلامی می باشد و در آیات متعددی خداوند آن را قرین نماز قرار داد « واقیموا الصلاه وآتوا الزکاه» و موجب تطهیر و تزکیه نفس از پول پرستی و بخل می باشد، « خذ من اموالهم صدقه تطهرهم و تذکیهم بها» از اموالشان صدقه دریافت کن تا اینکه بوسیله آن آنها را به پاکی و آراستگی برسانی.
فوائد زکات:
۱- زکات یکی از فرائض اسلام و رکن سوم ارکان پنجگانه است، ۲- زکات عبادت است از عبادت مالی که بعد از نماز حایز مرتبه دوم می باشد. ۳- با پرداخت زکات انسان خود را در صف سخاوتمندان قرار می دهد. ۴- پرداخت زکات باعث ایجاد مهر و محبت بین نیازمندان و اغنیاء می شود، ۵- با پرداخت زکات نیاز فقراء بر طرف میشود، ۶- با پرداخت زکات اموال رشد می کند و با برکت می شود « ما نقصت صدقه من مال» هیچ صدقه ای مال را کم نمی کند، ۷- زکات باعث پاک شدن گناهان می شود رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: « والصدقه تطفئ الخطیئه کما یطفئ الماء النار» صدقه گناه را خاموش میکند همچنانکه آب آتش را خاموش می کند، و فوائد زیادی که بخاطر ضیق وقت به آنها را اشاره نمی کنیم.
امام جمعه در خطبه دوم در مورد تأسیس شورای زکات اشاره فرمودند که شورایی بنام شورای زکات تشکیل داده شد که هدف آن رساندن زکات و صدقات خیریین شهرستان به دست فقراء و مساکین و مستحقان و این شورا متشکل از امام جمعه خود شهرستان و فرمانداری و کمیته امداد است لذا از مردم خیر شهرستان استدعا داریم با این شورا همکاری لازم مبذول فرمایند.
همچنین امام جمعه نسبت به تغییراتی که در سطح استان کلید خورد اشاره کرد و گفتند که این تغییرات هم شامل شهرستان عسلویه شد وآن هم تغییر فرماندار فعلی و تحویل سکانداری آن به شخص دیگر که بنده جا دارد از زحمات و پیگیریهای برادر عزیز جناب آقای اسماعیلی تشکر و قدردانی نمایم و به فرماندار جدید برادر بزرگوار جناب آقای نادری آرزوی موفقیت و کامیابی دارم. وآخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ